in

Test: Toyota Highlander 2.5 Hybrid Premium nije jeftina, no nudi vrhunski pogon i obilje prostora

Toyota već desetljećima gradi karijeru diljem svijeta plasiranjem brojnih modela prema specifičnim potrebama tržišta, a primjerice Sjedinjene Američke Države već su tradicionalno jedno od najvažnijih. Kako se mijenja slika auto svijeta i potreba kupaca, tako Toyota reagira vrlo brzo i trudi se ispuniti želje kupaca s bilo kojeg kontinenta.

Europa tako do sada nije poznavala veliki SUV Highlander (u prijevodu “Gorštak”) koji se već kroz tri generacije u dvadeset godina nudio diljem svijeta gdje postoji interes i potreba. Sada se s dolaskom aktualne 4. generacije koja se izrađuje u tvornici u Indiani (SAD) stvari mijenjaju i Toyota je svojoj gami za Europu (pa tako i Hrvatsku) pridružila velik SUV Highlander jer je SUV-manija svih formata odavno prešla granice Atlantika, pa Japanci vjeruju kako ima mjesta i za njihovog “Gorštaka”.

Izgled i nastup trenutno najveće Toyote u Europi (u SAD-u gdje pretjeruju u svemu je međutim, riječ o medium SUV modelu) savršeno odgovara imenu. Highlander je za europske pojmove vrlo dugačak te visok s markantnim prednjim krajem sa svjetlima koja djeluju moćno i mrko, te dinamičnim bočnim linijama i s relativno malim ostakljenim površinama.

U skladu s vanjskim gabaritima prostora u unutrašnjosti ima koliko ti srce želi i to za sedam osoba u tri reda sjedala. Pritom kabina obiluje brojnim pretincima i odlagalištima za predmeta što olakšava život u vožnji brojnije obitelji, pa je u Highlanderu krcatom opremom, udobnim sjedalima i podešenošću ovjesa ugodno krstarenje zajamčeno.

Kokpit je masivan, ali pregledan, materijali i izrada su na visokoj Toyota razini dok sve tipke i ručice kontrole rade mekano i precizno. Nadalje, središnji ekran od 12,3-inča jasno prikazuje sve podatke te multimedijskim i informativnim sadržajem pruža sve što se od suvremenih sustava u ovoj klasi auta očekuje.

Za brže prolaske menijima i funkcijama tu su i tipke za biranje funkcija ispod ekrana kao dva velika tradicionalna okrugla prekidača. Instrumenti su analogni, no središnji 7-inčni zaslon za informacije je digitalan, a tu je i veliki, 10,2-inčni head-up zaslon.

S paketom opreme Premium poput testnog primjerka ovakav je Highlander čak 100.000 kuna skuplji od osnovnog modela kojem baš ništa ne nedostaje osim možda stilskih dodataka te serijski dolazi na naplacima od d 20 cola, sa svim LED svjetlima, “krom” paketom, većim, 12,3-inčnim ekranom s navigacijom, drvenim dekoracijama, vrhunskim audio sustavom, kompletnim paketom Safety Sense 2 za sigurnost… Lista je poduža.

Praktično, sprijeda ima prostora kao u priči dok je i straga više nego izdašno za glave, noge i ramena putnika,. Kliznim pomicanjem u dužini od 18 centimetara otvara se pristup trećem redu sjedala, ali i moduliranju veličine putničkog i prtljažnog prostora. Dva sjedala u trećem redu pružaju bolji komfor nego li smo očektvali, pa mogu solidno poslužiti i za dulje rute.

Sklapaju se i rasklapaju jednim potezom s automatskim pomakom naslona za glavu, pa sklopljena tvore potpuno ravnu podnicu u velikom prtljažniku. Sa svih sedam sjedala u funkciji, prtljažnik još uvijek ima volumen od gotovo 300 litara.

Nadalje, veliko iskustvo Toyote u hibridnim pogonima osjeti se i u Highlanderu gdje pronalazimo hibridni sustav četvrte generacije koji je u osnovi identičan onom u modelu RAV-4, pa sinergija dugohodnog 4-cilindarskog 2.5 atmosferskog benzinca s Atkinsonovim principom rada povezanog s dva elektromotora, nikal-metal hibridnom baterijom, novim i lakšim bestupanjskim automatskim mjenjačem i elektrificiranim 4×4 pogonom i ovdje pokazuje fantastičnu uglađenost rada.

Autopijac.com

Ali i nisku potrošnju: u normalnom ritmu bez nepotrbnog “gaženja” gasa i u profilu vožnje “Eco” prosječna potrošnja ne prelazi sedam litara što je sjajno za petmetarski i 2025 kg težak 4×4 SUV.

S druge strane, u sportski profil međuubrzanja postaju silovita, a beztupnjevani CVT mjenjač odlično surađuje s cijelim sklopom, s tim da se 2,5-litreni benzinac tada javlja nešto prodornijim zvukom. Očekivano, Highlander u osnovi uvijek ostaje krstarica sa “duge udobne plovidbe” kojem nabijanja okretaja i brzine zapravo ne odgovara.

Nije ni lovac na zavoje i premda za tržišta Europe dolazi s nešto tvrđe podešenim ovjesom, lagano naginjanje u zavojima i ljuljanje u brzim promjenama smjera uvijek ostaje prisutno, čemu pridonosi i visoka odignutost od tla.

Zato na terenu nema bojazni od neočekivanih situacija. Premda je daleko od prohodnosti jednog Land Cruisera, Hihglander je vrlo upotrebljiv i na terenu sa svojim 4×4 pogonom s elektrificiranim stražnjim diferencijalom u modusu vožnje Trail sa selektiranim prebačajem trakcije na kotač s najboljim gripom, a pritom pomaže i raspodjela snage i momenta od 100 posto samo na prednje kotače, do 80 posto na stražnje.

Na koncu i cijena: s najvećim modelom u ponudi Toyota pomalo ulazi u cjenovni razred Lexusa, posebno ako odaberete opremu Premium, te do registracije stoji 522.500 kuna (start na 422.500 kuna). No, sinergija benzinskog i elektro pogona pokazuje se iznenađujuće efikasnom alternativom velikim dizelašima, a obilje prostora za sedmero putnika nudi malo tko na tržištu.

Toyota Highlander 2.5 Hybrid Premium

Tehnički podaci

MOTOR

Vrsta benzinski atmosferski s Atkinsonovom

ciklusom rada, promjenjivim radom ventila

VVT-iE (usisni) i VVT-i (ispušni), povezan s dva

elektromotora i nikal-metal hibridnom baterijom

Cilindri/ventili 4/16

Obujam 2487 ccm

Ukupna snaga 182 kW (248 KS) na 6000/min

Ukupni moment 270 Nm na 4300/min

PODVOZJE

Pogon promjenjivi 4×4

Mjenjač automatski, e-CVT

Kočnice sprijeda i straga ventilirani diskovi

Gume 235/55 R 20

KAROSERIJA

Dimenzije 497 x 193 x 175 cm

Osovinski razmak 285 cm

Udaljenost od tla 20 cm

Prtljažnik 268/579/1909 litara

Spremnik goriva 65 litara

Masa/nosivost 2125/595 kilograma

PERFORMANSE

Najveća brzina 180 km/h

0-100 km/h 8,3 sekundi

Prosječna potrošnja (WLTP) 6,6 l/100 km

Ispuh CO2 160 g/km

Cijena 522.500 kuna

OPREMA PREMIUM – metalik boja • alu naplaci 20” • kompletno LED svjetla • stakleni otvorivi krov • crna stražnja stakla sa sjenilima sunca • kromirane dekoracije • grijanje vjetrobrana i volana • multimedija s navigacijom i info ekranom od 12,3 inča • obloge od perforirane kože i pravog konca • automatska trozonska klima • 4 USB ulaza • tempomat • putno računalo • bežično punjenje mobitela • el. i memorirano vozačko sjedalo • grijanje i hlađenje prednjih sjedala • dekoracije od drva • h-ifi JBL od 1200 wati sa 11 zvučnika • grijanje vanjskih sjedala u drugom redu • senzori i kamera 360 • digitalni retrovizor sa širokokutnom slikom • head-up • otvaranje prtljažnika daljinski na struju i gestom noge • klizna sjedala u drugom redu • keyless • 4 profila vožnje • automatska svjetla i brisači • kompletan sigurnosni paket Safety Sense 2…

Report

Šta misliš o ovome?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Written by sandzaklive

Kako odabrati namještaj od ratana i pletera? Izgledaju slično, ali razlika je u čvrstoći i izdržljivosti

Bateriju pod ruku, pa na punjenje: Silence S01 je savršen električni skuter za gradske dostave